Robert K. Perry                                           Chairman (1 year)
Michael Allen Kish                                       Members (2 Year)
William D. Votaw                                         Members (3 Year)
Monte B. Bollar                                           Ex-Officio Voting
Bruce A. Wethered                                      Ex-Officio Voting
Russ W. Smith                                            Grand Lodge Officer Non-Voting

Special Committees​

Section 504 - Trustees of the Grand Lodge Relief Fund (Investment Committee)

Board of Custodian of the Work

Youth Committee

Board of Relief

Pre-Paid Executive Committee

Justin L Boyer                               Chairman (1 year)
Dustin  Hatfield                              Members (2 Year)
Terry Lee Adsitt                              Members (3 Year)
Barry Edwin Newell                        Members
N. Randall King                              Grand Lodge Officer Non-Voting
Rick L. Holloway                             Grand Lodge Officer Non-Voting

G. Arthur Shoemaker                             Chairman (1 year)
John E. Warner                                      Members (2 Year)
James V. Voyles                                     Members (3 Year)
William K. Curtis Jr.                                Members (4 Year)

James Herndon                                      Members (5 Year)

Steven L. Hall                                         Members (6 year)
Steven O. Zimmerman                           Members (7 Year)

Pre-Paid Life Executive Committee

James Edward Grant                  Chairman (1 year)
Eric W. Coryell                            Members (2 Year)
Steven L. Hall                             Members (3 Year)
Michael John Keeton                  Members
Clifford R. Kramer                       Grand Lodge Officer Non-Voting
Harold E. Bloom                          Grand Lodge Officer Non-Voting

Youth Committee

N. Randall King                                Chairman (1 year)
Michael W. Bean                              Members (2 Year)
Robert William Swofford                   Members (3 Year)
Rick L. Holloway                               Members
H. Sherman Burger III                       Grand Lodge Officer Non-Voting
Gary Alexander Sullivan LaBruyere  Grand Lodge Officer Non-Voting
Bruce A. Wethered                            Grand Lodge Officer Non-Voting
Monte B. Bollar                                  Grand Lodge Officer Non-Voting

Bruce A. Wethered                                       Chairman
David M. Savage                                          Members
Wayne W. Foster                                          Members
Randy L. Berg                                               Members
Monte B. Bollar                                             Ex-Officio Non-Voting

(Section 504) Trustees of the Grand Lodge Relief Fund
                                              (Investment Committee)

(6) Masonic Temple Preservation


(5) Masonic research and education


(4) Fraternal Relations

(1) Jurisprudence


(2) Appeals And Grevances


(3) Accounts and Finances


Grand Lodge Committees 2021-2022

Standing Committees

(By-Laws, Part One, Article IV, Section 401)


Section 401 Standing Committees The Grand Master shall appoint the following standing committees consisting of not less than three or more than five members to serve during his term: (Revised Sept. 1999)

1. Jurisprudence.

2. Appeals and Grievances.
3. Accounts and Finances.
4. Fraternal Relations.
5. Masonic Research and Education.
6. Masonic Temple Preservation. (See Section 405)
  

Board of Custodian of the Work

Joseph E. Alexander                       Chairman (1 Year)
James C. Herndon                          Members  (2 Year)
Don Jay Miller                                  Members (3 Year)
Michael Andrus Sutton                     Members
John E. Warner                                Members
Gary Alexander Sullivan LaBruyere Grand Lodge Officer Non-Voting
N. Randall King "Randy"                  Grand Lodge Officer Non-Voting

Craig  McDonald                                       Chairman (1 year)
Bryan Lee Clayton                                     Members (2 Year)
James Thomas Hansen                             Members (3 Year)
Chad R. Smith                                           Representative DeMolay
Seth Joseph VanWassenhove                   Representative Job's Daughters
Senate  Eskridge                                       Representative Rainbow
Levi D. Billman                                          Grand Lodge Officer Non-Voting
Eric W. Coryell                                           Grand Lodge Officer Non-Voting

Gregory L. Winther                                Chairman (1 year)
G. Arthur Shoemaker                             Members (2 Year)
Gregory L. Kimberling                            Members (3 Year)
Monte B. Bollar                                       Ex-Officio Voting
Bruce A. Wethered                                 Ex-Officio Voting
Russ W. Smith                                       Grand Lodge Officer Non-Voting
Gary Alexander Sullivan LaBruyere       Grand Lodge Officer Non-Voting
Daniel W. Drefs                                      Grand Lodge Officer Non-Voting

Harold E. Bloom                           Chairman (1 year)
Josue G. Perez                            Members (2 Year)
David A. Grindle                           Members (3 Year)
Levi D. Billman                             Grand Lodge Officer Non-Voting
Andrew Thomas Evenson            Grand Lodge Officer Non-Voting
Eric W. Coryell                              Grand Lodge Officer Non-Voting

Board of Relief

Gregory E. Johnson                    Chairman (1 year)
David E. Owen Jr.                       Members (2 Year)
Joseph E. Alexander                   Members (3 Year)
Clifford R. Kramer                       Grand Lodge Officer Non-Voting
Daniel W. Drefs                          Grand Lodge Officer Non-Voting
Andrew Thomas Evenson          Grand Lodge Officer Non-Voting
Harold E. Bloom                         Grand Lodge Officer Non-Voting